Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 26.06.2014 19:35:04 

zuziberčiny stránky

Saintpaulia - africká fialka
 
Africká fialka je zaslouženě jednou z nejoblíbenějších rostlin, které se v bytech pěstují. Je dostupná v mnoha velikostech, s různými charakteristikami růstu a s květy lišícími se barvou, tvarem a podobou. Název získala po svém objeviteli baronu Walteru von Saint Paul Illaire.
Existují tisíce odrůd s nejrůznějšími tvary a barvami květů. vznikly z kříženců několika původních druhů, z nichž Saintpaulia ionantha a Saintpaulia confusa byly objeveny ve Východní africe v roce 1892 a dostaly se o rok později do Německa a o další rok do Británie. V roce 1920 začalo jejich pěstování ve Spojených státech. První komerční hybrid Blue Boy vznikl v roce 1927 a další pokrok nastal v šedesátých letech, kdy byly na trh zavedeny odrůdy s květy poloplnými, kvězdovitými a na okrajích zvlněnými. V současné době pokračuje snaha získat typy s květem žlutým, oranžovým a vonným.
 
Třídění afrických fialek podle velikosti
(rozměr se vztahuje k dospělé rostlině s jedním srdíčkem)
Velká odrůda: více než 40 cm
Standartní odrůda: 20-40 cm
Polominiaturní odrůda: 15-20 cm
Miniaturní odrůda: 7,5-15 cm
Mikroodrůda: méně než 7,5 cm
 
srovnání velikosti dospělých rostlin standardní, mini a mikro odrůdy
 
 
Typy listů
Chlapecký: běžný zelený list
Dívčí - "girl": list s bílou ploškou u základu
Lžičkovitý - "spoon": list se svinutým okrajem
Cesmínovitý: list se zprohýbaným okrajem
Pilovitý: list s pilovitým okrajem
Kopinatý: list abnormálně dlouhý
Složený: zespodu pod listem jsou přisedlé ještě dva menší lístky
Všechny tyto typy listů mohou být pestré. Pestrolisté fialky jsou velice dekorativní v průběhu celého roku, bez ohledu na období kvetení. Intenzita pestrého zbarvení se může měnit v závislosti na teplotě a síle osvětlení.
Typy pestrolistosti
Tomie Lue: pestrý okraj listu, je podmíněna geneticky a tudíž stálá
         
Spontánní: objevuje se náhle a nepravidelně, není tak stálá              
Srdéčková:mladé lístky vyrůstají bílé nebo růžové, postupem času získávají více či méně zelené barvy
   
Mozaiková:mozaikový vzor po celé ploše listu.Tento typ pestrosti listů je velmi stálý a neovlivňují ho teploty ani hnojení dusíkem
 
Tvary květů
Maceška: dva menší koruní lístky nahoře a tři větší dole
Hvězda:všechny koruní lístky stejně velké a pravidelně uspořádané
Zvonek: koruní lístky jsou srostlé, květ tvarem připomíná zvonek
Vosa:neobvyklý tvar květu, koruní lístky jsou většinou tenké a připomínají tvarem uvedený hmyz
 
Převislé typy
Za převislé se považují saitpaulie s více srdéčky na rozvětveném hlavní stonku. Mají dlouhé sklánějící se stonky a na jejich vrcholech často tvoří malé rostliny. Listy netvoří pravidelnou růžici, jsou volněji upořádané. Převislé saintpaulie vznikly křížením několika druhů, z nichž je nejvýznamějším rodičem Saintpaulia Magungensis.
Tyto dvě rostlinky vyrostly z jednoho listu, jsou naprosto odlišné, jedna má listy světlé a druhá tmavé, odlišné mají i ruby listů (mateční list
byl tmavě zelený s červeným rubem), stejný mají pouze tvar listu.
Nevím ovšem o jakou odrůdu se jedná, dostala jsem list jako bonus k objednávce od paní Prchlíkové, fialku pod původně uvedeným názvem nyní
nenabízí k prodeji - jednalo se o špatně označenou odrůdu. Jsem zvědavá, zda i květy těchto dvou rostlinek se budou lišit
     
 
 
 

 

 
Pěstování afrických fialek
STANOVIŠTĚ: světlé místo bez přímého slunečního záření, při kterém hrozí tvorba nevzhledných skvrn, žloutnutí nebo dokonce popálení listů. Na jižním okně je vhodné fialky stínit. Na okeních parapetech na fialky dopadá světlo jen z jedné strany proto rostliny občas pootočíme aby světlo proniklo rovnoměrně na všechny části rostliny, aby fialka rostla rovnoměrně a nebyla natočená k jedné straně. Fialky lze také velice dobře pěstovat pod umělým osvětlením - zářivkami.
Na mých policích jsem použila zářivkové trubice cool white dlouhé 150 cm a rostliny osvětluji po dobu 10 hodin denně.
 
TEPLOTA: celoročně při pokojové teplotě, nejlépe v rozmezí 20-24 °C s mírným poklesem nočních teplot, který podporuje násadu poupat. Pro pestrolisté odrůdy volíme teplotu kolem 18 °C - nižší teplota podporuje pestré vybarvení listů. Vysoké teploty nejsou pro fialky vhodné, ustává růst a násada květů, poupata zasychají a opadávají, nově narostlé listy u pestrolistých druhů ztrácejí své vybarvení, u fantazijních fialek a chimér dochází k zabarvení jen do jedné (dominantní) barvy. Při dlouhodobějším poklesu pod 10 °C fialky hynou.
 
VZDUŠNÁ VLHKOST: optimální vlhkost vzduchu pro fialky je 50-60%. Pokud fialky pěstujeme v blízkosti ústředního topení je vhodné vlhkost vzduchu zvyšovat, ať už pomocí různých odpařovačů či postavením rostlin na misky vyplněné vlhkým keramzitem.
ZALIVKA: k zalévání afrických fialek je dobré používat odstátou vodu pokojové teploty. Substrát by neměl nikdy zcela vyschnout, fialky ale nesnáší stálé přemokření, při kterém dochází k hnilobě kořenů a následném úhynu. Své fialky zalévám svrchu květináče pod listy, vodu která proteče do misky (a rostliny ji během hodiny nespotřebují) vylévám. Při tomto způsobu zálivky je třeba dbát na to, aby se voda nedostala do srdéčka rostliny.
 
ZEMINA: základem pro africké fialky je zemina kyprá, lehká, dobře propustná, se slabě kyselou reakcí půdy okolo pH 6,3-6,8. Je možné použít substrát pro pokojové rostliny, africké fialky však lépe prospívají v substrátu namíchaném těmto rostlinkám přímo "na míru". Pro své fialky používám směs namíchanou ze substrátu AGRO, rašeliny, písku, rašeliníku, dřevěného uhlí, superfosfátu, vápence, vermikulitu a sušeného kravince.
PŘESAZOVÁNÍ: je možné v průběhu celého roku, volíme nejlépe dobu po odkvětu, ale není to podmínkou.
Při přesazování fialek můžeme zároveň zmlazovatovat starší a nevzhledné rostliny. Fialku vyklopíme z květináče, odlámeme spodní řadu listů, kořenový byl seřízneme asi o jednu třetinu, holý krček poprášíme stimulátorem na podporu zakořenění a zasadíme do nové zeminy - použijeme květináč stejné velikosti.
HNOJENÍ:během kvetení je vhodné africké fialky přihnojovat hnojivy s vyšším obsahem draslíku. Jednostrané hnojení dusíkem podporuje růst listů na úkor kvetení, u pestrolistých forem způsobuje ztrátu pestrého vybarvení.
 
   
skvrny způsobené stáním kapek vody na listech
ztráta pestrého vybarvení u fialky Lela Marie v důsledku vysokých letních teplot
moje fialky pod umělým osvětlením
TOPlist